O nás

Historie a součastnost

 

V roce 2019 soubor oslavil 70. výročí od založení a jsme nejstarším krajanským spolkem Slováků prezentující tradiční folklorní materiál Slovenska. Sdružujeme české, moravské i slovenské studenty a krajany žijící na území České republiky.

V současné době má soubor přes 80 členů, především vysokoškolských studentů a absolventů a více než 75 % aktivních členů je slovenské národnosti.

Hlavním cílem a činnosti spolku je kulturní a umělecká činnost v uchovávání tradic lidové kultury ve formě hudebního, slovesného a tanečního folkloru, převážně z různých oblastí Slovenska. Dále pak rozšiřovat povědomí o národních tradicích a předávat je dalším generacím, tvůrčím způsobem realizovat folklórní tradice a zvyky, jakož i šířit zájem o folklór a o lidové umění vůbec, a to na celém území České republiky, a i v zahraničí.
Poľana se v současnosti věnuje výhradně zpracovávání slovenského lidového umění a tradic, a to v jejich autentické podobě – to jest, že se při zpracování jednotlivých regionů zaměřuje především na tradiční projevy kultury a dbá na čistotu a charakter jednotlivých regionů.

Každé choreografické pásmo či programový blok vzniká vzájemnou spoluprací s choreografem, pedagogem či rodákem z konkrétního etnografického regionu Slovenska. Díky této spolupráci má soubor jedinečnou možnost poznat zpracovávaný region dopodrobna – zaměřujeme se na charakteristiku tanečního, hudebního a pěveckého projevu, nářečí a v neposlední řadě na tradiční krojový oděv do sebemenších detailů.
Valnou část krojového vybavení soubor pořizuje nákup součástek z daného regionu či je vyrábí svépomocí podle autentických předloh. Příkladem spolupráce jsou osobnosti: Štefan Štec, Atilla Oláh, Pavel Gažo, Ján Michálik, Vladimír Michalko a další.

Pravidelně každý rok soubor pořádá akce, určené pro širokou veřejnost bez rozdílu věku a národnosti pod názvem SLOVENSKÁ TANCOVAČKA. Slovenská Tancovačka je cyklus tanečních workshopů-tanečný dom, s výukou tradičních slovenských lidových tanců pod vedením zkušených lektorů a choreografů ze Slovenska, např: Štefan Štec, Atilla Oláh, Pavel Gažo, Ján Michálik, Vladimír Michalko, manželé Barbora a Fero Morongovi, manželé Martina a Peter Hrabovskí, Stanislav Marišler a mnoho dalších. Škola tance je určena široké nejen pro členy různých folklorních souborů, kteří chtějí zdokonalit své taneční, muzikantské i pěvecké schopnosti, ale i pro lajky, kteří mají zájem o slovenský folklor. Cílem Slovenské Tancovačky je snaha přiblížit účastníkům autentickou podobu a temperament tradičního slovenského lidového tance, kouzlo lidové písně a hudby. Každá Tancovačka je jiná, zaměřuje se na jiný region-obec a učí se tak jiné taneční motivy. V Brně tyto akce úspěšně organizuje VSLPT Poľana od roku 2007 a dá se říci, že škola tance podobného charakteru patří mezi průkopnické akce takového druhu na Moravě i v Čechách. Inspiraci načerpal soubor na Tanečných domoch na Slovensku a v Maďarsku.

Každý rok soubor absolvuje více jak 40 vystoupení, z nichž se valná část odehrává na Slovensku, v létě jezdíme pravidelně na zahraniční zájezd.

V roce 2018 byla Poľana součástí nově vznikajícího projektu Slovenské televize RVTS s názvem Zem spieva, kde jako jediný soubor ze zahraničí soutěžila mezi špičkovými tělesy, interprety a představiteli tradiční lidové kultury Slovenska. Tímto projektem se Poľana zapsala do podvědomí široké veřejnosti celé Slovenské republiky jako krajanský spolek sdružující zahraniční Slováky v České republice působící v Brně.

Naše úspěchy

OCENĚNÍ

 

2019 - Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí, PAMĚTNÍ MEDAILE za 70-letou činnost.

2016 - MFF Akademická Nitra, MIMOŘÁDNÉ OCENĚNÍ za udržování slovenských folklorních tradic v zahraničí.

2016 - MFF Akademická Nitra, ZLATÉ PÁSMO za pásmo „Handielci z Čierného Balogu“.

2014 - MFF Akademická Nitra, TITUL LAUREÁT FESTIVALU za pásmo „U molodych v Habury“.

2010 - MFF Akademická Nitra, CENA POROTY za choreografické a hudební zpracování pásma „Jak v Kyjovi zahrali“.

2009 - MFF Strážnice 2009, TITUL LAUREÁT FESTIVALU pro ĽH Poľana pod vedením primáše Martina Janšta za vynikající zvládnutí stylu taneční hudby slovenských regionů v pořadu „Tance a tanečníci Slovenska“.

Naši Partneři

Naši činnost a projekty pro veřejnost každoročně podporuje:

Statutární město Brno.

Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí.

image
image
 
 
 
 
 
 
 

 

nahoru